Dom pomocy społecznej jest całodobową placówką społeczną dla osób wymagających opieki z powodu wieku choroby lub niepełnosprawności, zapewniającą i świadczącą usługi bytowe i opiekuńcze, wspomagające i edukacyjne na poziomie i obowiązującego standardu, w zakresie i formach wynikających z indywidualnych potrzeb osób w nim przebywających.
Prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej przysługuje osobie wymagającej całodobowej opieki , niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych , jednakże umieszczenie w domu pomocy społecznej z uwagi na ostatnią formę wsparcia oferowaną przez instytucję pomocy społecznej powinno nastąpić po wyczerpaniu wszystkich możliwości opieki w środowisku.
Osobę znajdująca się w wyżej opisanej sytuacji bytowej na jej wniosek kieruję się do domu pomocy społecznej odpowiedniego typu , zlokalizowanego jak najbliżej jej miejsca zamieszkania chyba że okoliczności sprawy wskazują inaczej.
Zarówno decyzja o skierowaniu do domu pomocy społecznej jak i również decyzja ustalająca odpłatność wydaje organ gminy właściwej dla tej osoby w dniu jej skierowania do domu pomocy społecznej.
Pobyt w domu pomocy społecznej nie jest pobytem bezpłatnym. Zobowiązanymi do wnoszenia tej opłaty są w kolejności:
- mieszkaniec domu
- małżonek, zstępni przed wstępnymi
- gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej
(jednakże zarówno małżonek, zstępni przed wstępnymi jak i gmina nie maja obowiązku wnoszenia opłaty , jeżeli mieszkaniec domu ponosi pełną odpłatność)
Wysokość w odpłatności reguluje ustawa o pomocy społecznej w następujący sposób:
- w pierwszej kolejności mieszkaniec domu, nie więcej jednak niż 70 % swojego dochodu, a w przypadku małoletnich ich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka, nie więcej niż 70 % tego dochodu
- w drugiej kolejności małżonek , zstępni przed wstępnymi, jeżeli oczywiście sytuacja rodziny na to pozwala i dochód jest wyższy niż 300 % kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, jednak kwota po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300 % kryterium dochodowego.
- jako ostatnia opłatę ponosi gmina z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej a opłatami wnoszonymi przez osoby zobowiązane w pierwszej i drugiej kolejności.
Podstawą prawną do przyznawania świadczeń z pomocy społecznej jest Ustawa o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 r (Dz. U.z 2019 r, poz.1507 z póżn. zm.)
Od decyzji przyznających świadczenia z pomocy społecznej przysługuje prawo do wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ostrołęce w terminie 14 dni od daty jej doręczenia. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem organu który wydała decyzję
W trakcie przyznawania świadczeń z pomocy społecznej zawsze brane są pod uwagę uprawnienia , zasoby i możliwości strony oraz ograniczone możliwości finansowe Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrowi Mazowieckiej.